Narol Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFR1656G1ZA
Call 0804383974591% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sheath material | SS316 |
| Class | Class 1 |
| Probe length | 100 mm |
| Accuracy | +/- 1.5 deg C or +/- 0.4% |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Insulation | FG/FG/SS |
| Junction type | Exposed |
| Temperature Range | 0 to 1250 deg C |
| Probe Diameter | 0.5 - 8 mm |
| Application | Injection/Extrusion Molding Machine |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Thermocouple Type | KX |
| Conductor Size | 7/36 |
| Insulation Material | PTFE/PTFE |
| No. Of Cores | 2 Core |
| Shielding | PTFE Tape Wrapped & Sintered |
| Temperature Range | -200°C to 1250°C |
| Conductor Type | Solid |
| Accuracy | Class 1 |
| Usage/Application | Industrial |
| Outer Sheath Material | PTFE |
View Complete details