Narol Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFR1656G1ZA
Call 0804383974591% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Size | 2.5 sq mm |
| Conductor Size | 15 AWG |
| Core Count | Single Core |
| Number Of Cores | Single Core |
| Rated Voltage | 600V (E) |
| Voltage Rating | 600V (E) |
| Conductor Material | Silver Plated Cu |
| Shielding | Braided |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Copper |
View Complete details





Product Brochure
| Conductor Size | 10 AWG |
| Size | 6 sq mm |
| Core Count | Single Core |
| Number Of Cores | Single Core |
| Rated Voltage | 600V (E) |
| Voltage Rating | 600V (E) |
| Conductor Material | Silver Plated Cu |
| Shielding | Braided |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Copper |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Size | 0.75 sq mm |
| Conductor Size | 0.75 mm² |
| Core Count | Single Core |
| Number Of Cores | Single Core |
| Rated Voltage | 600V (E) |
| Voltage Rating | 600V (E) |
| Conductor Material | Copper |
| Shielding | PTFE Tape Wrapped & Sintered |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SPC |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Conductor Size | 1.0 mm² |
| Size | 1 sq mm |
| Number Of Cores | Single Core |
| Temperature Rating | –60 to 260°C |
| Voltage Rating | 600V (E) |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Shielding | Taped |
| Cable Type | Single Core |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Copper |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Size | 1.5 sq mm |
| Conductor Size | 1.5 mm² |
| Core Count | Single Core |
| Number Of Cores | Single Core |
| Rated Voltage | 600V (E) |
| Voltage Rating | 600V (E) |
| Conductor Material | Nickel Plated Cu |
| Shielding | Taped |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | NPC |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Conductor Size | 10 AWG |
| Size | 6 sq mm |
| Core Count | Single Core |
| Number Of Cores | Single Core |
| Rated Voltage | 600V (E) |
| Voltage Rating | 600V (E) |
| Conductor Material | Copper |
| Shielding | Braided |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Copper (BC, SPC, TPC, NPC) |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Conductor Size | 0.5 mm² |
| Size | 0.5 sq mm |
| Number Of Cores | 2 Core |
| Voltage Rating | 600V (E) |
| Insulation Material | PTFE |
| Temperature Rating | –60 to 260°C |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Wire Type | Single Core |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Copper (BC, SPC, TPC, NPC) |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Insulation Material | Fibreglass |
| Max Temp | 180°C |
| Conductor Size | 1 sqmm |
| Conductor Material | Nickel Copper |
| Voltage Rating | 1.00 kV |
| Cable Type | Single Core |
| Number of Core | Single Core |
| Size | 2.5 sq mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Available Size | 0.25 Sqmm to 25.00 Sqmm |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Size | 0.75 sq mm |
| Conductor Size | 0.75 mm² |
| Core Count | Single Core |
| Number Of Cores | Single Core |
| Rated Voltage | 600V (E) |
| Voltage Rating | 600V (E) |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Shielding | PTFE Tape Wrapped & Sintered |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Copper |
View Complete details