Narol Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFR1656G1ZA
Call 0804383974594% Response Rate
Send Enquiry




| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 1-2 mm, 2-3 mm, 0-1 mm |
| Color | White |
| Size(FeetXFeet) | 1 mtr X 1 mtr |
| Feature | High Temperature Resistance, Wear Resisting |
| Brand | Radiant India |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Outer Diameter | Maximum 300 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Radiant India |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Length | 300 mm |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Diameter | 5 mm |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Usage/Application | Pharma/Chemical |
| Brand | Radiant India |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 3 Meter |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Usage/Application | Chemical |
| Brand | Radiant India |
| Application | Pharmaceuticals, Food Industry, Chemical Handling, Gas Handling |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Coating | YES |
| Warranty | YES |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Length of Pipe | 3 m |
| Usage/Application | Chemical |
| Color | White |
| Unit Length | 100 m |
| Brand | Radiant India |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size/ Diameter | 2 inch |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Engine Related |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
| Application | Industrial |
| Brand | Radiant India |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Envelope type | Slit envelope |
| Insert material | PTFE |
| Nominal size | 1 inch |
| Size | 25NB to 500NB |
| Usage/Application | It use for chemical resistant seals and gaskets. |
| Color | Natural |
| Material | PTFE |
| Brand | Radiant |
| Packaging Type | packet |
| Thickness | 3mm to 5mm |
View Complete details




| Inner Diameter | 30 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Diameter | 25NB TO 500NB |
| Material | PTFE |
| Temperature | 250C |
| Brand | Radiant |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Inner Diameter | 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Diameter | 25NB TO 500NB |
| Material | PTFE |
| Temperature | 250C |
| Brand | Radiant |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size(NB) | 15NB TO 200NB |
| Application | Valve |
| Hardness | 40-50 |
| Shape | square |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




| Inner Diameter | 30 mm |
| Packaging Type | Box |
| Material | PTFE/FEP/PFA |
| Color | White |
| Size | 15NB to 300NB |
| Temperature | 260 |
The biggest advantage of PTFE is its versatility, and the range of applications over so many products and different industries for this material is staggering.
The use of PTFE can have massive benefits in manufacturing and engineering, not just in making tubes or liners for handling or storing corrosive chemicals, but by coating parts such as bearings or screws to increase the lifetime of both the parts themselves and the machinery they are part of.
A PTFE-coated screw will be resistant to corrosion, due to PTFE’s ability to repel water and oil, and lubricated by the material to smoothly drive into whatever surface you are fastening to, with reduced friction, resulting in less wear on both the screw and the surface, and a longer-lasting, more secure finish.
Friction and wear can also be factors with bearings, and a PTFE coat can give the same benefits as with coating screws, with the additional advantage that the coating will also be heat-resistant.
It’s clear that longer lasting, higher-performance parts can add to the efficiency of any machinery, reduce the need to constantly acquire replacement parts, both saving money and the time needed to fit the replacements, as well as reducing waste. This will also reduce maintenance needs as there are less likely to be faults with the equipment, and also greatly reduce, or even eliminate, any expensive manufacturing downtime due to faults or repairs.
Cleaning of equipment can also be reduced in some cases as a PTFE coat is non-wetting, facilitating self-cleaning of parts.
And Teflon textile finishes can even help the environment, because, when applied to fabric, the finish will repel water and oil stains, reducing the need to use dry cleaning, and fabrics will also dry more quickly, using less energy with tumble drying, and last longer due to reduced wear.
With the added advantages that PTFE is non-toxic, has only a minor contraindication for humans from polymer fume fever (only if the temperature of any Teflon-coated pans reaches 260 degrees C) and is FDA approved and food-safe, this material really is of great benefit in many different areas.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 1000x1000 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Packaging Type | Corrugated packing |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Shape | Square, Can be cut as per requirement |
| Temperature | 240 Degree C |
| Usage/Application | Sealing, Heat Resistenace, etc |
| Density | 2.20 |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Valve Size | 3 inch |
| End Connection Type | Threaded |
| Packaging Type | Box |
| Automation Grade | Manual |
| Material | SGI |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




| Valve Size | 1 inch |
| Material | SGI |
| Brand | Radiant |
| Color | Yellow |
| Pressure | Medium Pressure |
| Temperature | 240 deg C |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Valve Size | 1 inch |
| Material | SGI |
| Ansi Class | 150# |
| End Connection | Flange End |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Radiant |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Valve Size | 2 inch |
| Material | SGI |
| Brand | Radiant |
| Country of Origin | Made in India |
| Available Size | 50NB to 100NB |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Packaging Type | Box |
| Size | 300x300 mm |
| Color | White, Black |
| Brand | Radiant |
| Material | Pure Virgin PTFE |
| Temperature Range | Upto 250 degree C |
| Shape | Round |
| Thickness | 2 mm - 20 mm |
| Temperature | 250 |
| Usage/Application | For Sealing, to stop heat transfer |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Valve Size | 1 inch |
| Material | SGI |
| Color | Red |
| Ansi Class | 150# |
| End Connection | Flange End |
| Country of Origin | Made in India |
| Size Available | 15NB to 200NB |
| Lining Available | PTFE / FEP / PFA |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Diameter | 1 Inch |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Size | 1 - 8 inch |
| Moulded Parts Type | Automotive Parts |
| Brand | Radiant India |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Length of Pipe | 3 m |
| Wall Type | Dual Wall |
| Brand | Radiant India |
| Thickness (mm) | 0.5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| 2 | 3 |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Diameter | 6 mm |
| Material Grade | Virgin PTFE |
| Length | 300 mm |
| Brand | Radiant India |
| Material | PTFE |
| Application | Industrial, Chemical Handling |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Size/Diameter | 50NB TO 200NB |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Diameter | 25 mm |
| Material Grade | Virgin PTFE |
| Length | 200 mm |
| Material | PTFE |
| Size | 50NB to 200NB |
| Moulded Parts Type | Automotive Parts |
| Color | White |
| Brand | Radiant India |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Industrial |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Material | 25NB TO 300NB |
| Brand | Radiant |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Diameter | 25NB TO 300NB |
| Temperature | 250C |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




| Size | 300mm, 500mm, 600mm,1000mm |
| Thickness | 0.25mm to 5mm |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Radiant |
| Material | PTFE |
| Color | white |
| Temperature | 250c |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Diameter | 3 mm |
| Material | PTFE |
| Length | 100 m |
| Rope Shape | Round |
| Color | Natural White |
| Rope Type | Braided |
| Packaging Type | Reel |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | PVDF |
| Packaging Type | Packet |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details