Narol Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFR1656G1ZA
Call 0804383974594% Response Rate
Send Enquiry






| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Thermocouple Type | J |
| Class | Class 1 |
| Conductor Size | 7/0.2 mm |
| Insulation Material | FG/FG/SS |
| Temperature Range | 0 to 750 deg C |
| Accuracy | +/-1.5 deg C or +/-0.4%) |
| No. Of Cores | 2 Core |
| Shielding | FG/FG/SS |
| Temperature | 0 to 750°C |
| Application | Industrial |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Thermocouple Type | K |
| Conductor Size | 1/22 |
| Insulation Material | Fiber Glass |
| No. Of Cores | 2 Core |
| Shielding | Braided Shield |
| Temperature Range | -200°C to 1250°C |
| Shielding Type | Shielded |
| Conductor Type | Copper |
| Temperature | -200 to 1250 deg C |
| Outer Sheath Material | SS Braided |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Insulation Material | Fibreglass + Silicone |
| Max Temp | 180°C |
| Conductor Size | 1 sqmm |
| Conductor Material | T/C+SS |
| Voltage Rating | 1.1 kV |
| Cable Type | Single Core |
| Number of Core | Single Core |
| Size | 2.5 sq mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Available Size | 100 Meter |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Cable type | K type |
| Conductor size | 7/0.2 mm |
| No of cores | 2 core |
| Sheath material | Braided FG |
| Cable rating | 400 C |
| Shielding Type | Shielded |
| Insulation Material | FG/Asbestos |
| Conductor Type | Copper |
| Temperature | 0 to 1250°C |
| Country of Origin | Made in India |
Thermocouple asbestos wire refers to thermocouple extension or compensating wires that are insulated with asbestos Fiber, which was historically used due to its excellent heat resistance, electrical insulation, and durability in harsh environments.
Important Warning
Asbestos is a known carcinogen, and its use is now highly restricted or banned in many countries due to serious health risks (e.g., asbestosis, mesothelioma, lung cancer). Most modern applications have replaced asbestos with safer alternatives such as fiberglass, ceramic Fiber, or mineral insulation.
Description (for historical or legacy context):
Modern Alternatives:
Due to health and regulatory concerns, the following materials are now preferred:
Summary Table
|
Feature |
Thermocouple Asbestos Wire |
|
Insulation |
Asbestos Fiber or braid |
|
Temperature Range |
0°C to 1260°C |
|
Conductor Types |
Type K, J, T, etc. |
|
Hazard |
Health risk due to asbestos exposure |
|
Modern Status |
Obsolete / Banned in most countries |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Cable type | K type |
| Thermocouple Type | K |
| No of cores | 2 core |
| No. Of Cores | 2 Core |
| Sheath material | FG/Asbestos |
| Cable rating | 400 C |
| Temperature Range | -200°C to 1250°C |
| Conductor Size | 1/22 |
| Shielding Type | Shielded |
| Insulation Material | Fiber Glass |
Thermocouple asbestos wire refers to thermocouple extension or compensating wires that are insulated with asbestos Fiber, which was historically used due to its excellent heat resistance, electrical insulation, and durability in harsh environments.
Important Warning
Asbestos is a known carcinogen, and its use is now highly restricted or banned in many countries due to serious health risks (e.g., asbestosis, mesothelioma, lung cancer). Most modern applications have replaced asbestos with safer alternatives such as fiberglass, ceramic Fiber, or mineral insulation.
Description (for historical or legacy context):
Modern Alternatives:
Due to health and regulatory concerns, the following materials are now preferred:
Summary Table
|
Feature |
Thermocouple Asbestos Wire |
|
Insulation |
Asbestos Fiber or braid |
|
Temperature Range |
0°C to 1260°C |
|
Conductor Types |
Type K, J, T, etc. |
|
Hazard |
Health risk due to asbestos exposure |
|
Modern Status |
Obsolete / Banned in most countries |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Thermocouple Type | K |
| Conductor Size | 1/22 |
| Insulation Material | Fiber Glass |
| No. Of Cores | 2 Core |
| Shielding | FG/Asbestos Insulated |
| Temperature Range | -200°C to 1250°C |
| Shielding Type | Shielded |
| Temperature | 0 to 1250°C |
| Conductor Material | Nickel Chromium |
| Cable Color | Yellow |
Thermocouple asbestos wire refers to thermocouple extension or compensating wires that are insulated with asbestos Fiber, which was historically used due to its excellent heat resistance, electrical insulation, and durability in harsh environments.
Important Warning
Asbestos is a known carcinogen, and its use is now highly restricted or banned in many countries due to serious health risks (e.g., asbestosis, mesothelioma, lung cancer). Most modern applications have replaced asbestos with safer alternatives such as fiberglass, ceramic Fiber, or mineral insulation.
Description (for historical or legacy context):
Modern Alternatives:
Due to health and regulatory concerns, the following materials are now preferred:
Summary Table
|
Feature |
Thermocouple Asbestos Wire |
|
Insulation |
Asbestos Fiber or braid |
|
Temperature Range |
0°C to 1260°C |
|
Conductor Types |
Type K, J, T, etc. |
|
Hazard |
Health risk due to asbestos exposure |
|
Modern Status |
Obsolete / Banned in most countries |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Thermocouple Type | K |
| Conductor Size | 1/22 |
| Insulation Material | FG/Asbestos |
| No. Of Cores | 2 Core |
| Shielding | Braided Shield |
| Temperature Range | -200°C to 1250°C |
| Shielding Type | Shielded |
| Conductor Type | Copper |
| Temperature | 0 to 1250°C |
| Conductor Material | Nickel Chromium |
Thermocouple asbestos wire refers to thermocouple extension or compensating wires that are insulated with asbestos Fiber, which was historically used due to its excellent heat resistance, electrical insulation, and durability in harsh environments.
Important Warning
Asbestos is a known carcinogen, and its use is now highly restricted or banned in many countries due to serious health risks (e.g., asbestosis, mesothelioma, lung cancer). Most modern applications have replaced asbestos with safer alternatives such as fiberglass, ceramic Fiber, or mineral insulation.
Description (for historical or legacy context):
Modern Alternatives:
Due to health and regulatory concerns, the following materials are now preferred:
Summary Table
|
Feature |
Thermocouple Asbestos Wire |
|
Insulation |
Asbestos Fiber or braid |
|
Temperature Range |
0°C to 1260°C |
|
Conductor Types |
Type K, J, T, etc. |
|
Hazard |
Health risk due to asbestos exposure |
|
Modern Status |
Obsolete / Banned in most countries |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Insulation Material | Fibreglass |
| Max Temp | 180°C |
| Conductor Size | 2.5 sqmm |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage Rating | 1.1 kV |
| Cable Type | Single Core |
| Number of Core | Single Core |
| Size | 1 sq mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Radiant |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Thermocouple Type | K |
| Cable type | K type |
| Temperature Range | -200 to 1250°C |
| Conductor Type | Copper |
| No. Of Cores | 2 Core |
| Insulation material | PTFE |
| Shielding | Braided Shield |
| Sheath material | T/T |
| Outer Sheath Material | PTFE |
| Cable rating | -200 to 1250°C |
View Complete details