Narol Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFR1656G1ZA
Call 0804383974591% Response Rate
Send Enquiry




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sheath material | SS310 |
| Class | Class 1 |
| Probe length | 50 mm |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Probe diameter | 3 mm |
| Insulation | FG/FG/SS |
| Junction type | Grounded |
| Temperature Range | 0 to 1250 deg C |
| Application | Chemical Industry |
| Assembly | Thermocouple Probe |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Thermocouple type | K type |
| Sheath material | SS310 |
| Temperature range | 0 to 1200 C |
| Probe length | 50mm |
| Probe diameter | 3 mm |
| Junction type | Grounded |
| Insulation | FG/FG/SS |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Product type | K Type Ring Lug Thermocouple Sensor |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Element type | PT100 Class A |
| Thermocouple Type | RTD PT100 |
| Class | Class A |
| Sheath material | SS310 |
| Sheath diameter | 8 mm |
| Probe length | 150 mm |
| Probe diameter | 8 mm |
| Connection type | Terminal head |
| Temperature Range | -200°C to 650°C |
| Probe Material | Stainless Steel |
Product Description:
Head Type PT100 RTD is a high-accuracy temperature sensor used for industrial applications. It consists of a platinum sensing element enclosed in a stainless steel probe with a terminal head for easy connection. Suitable for precise temperature measurement in pipelines, tanks, and machinery.
Features:
Specifications:
Applications:
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sheath material | SS316 |
| Class | Class 1 |
| Probe length | 150 mm |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Accuracy | +/- 1.5 deg C or +/- 0.4% |
| Probe diameter | 4 mm |
| Insulation | FG/FG/SS |
| Junction type | Grounded |
| Temperature Range | 0 to 1250 deg C |
| Application | Chemical Industry |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sheath material | SS316 |
| Probe length | 50mm |
| Probe diameter | 3 mm |
| Insulation | PTFE |
| Junction type | Exposed |
| Thermocouple Type | K Type |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature Range | 0 to 1250 DegreeC |
| Brand | Radiant |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sheath material | SS316 |
| Class | Class 1 |
| Probe length | 100 mm |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Probe diameter | 6 mm |
| Insulation | FG/FG/SS |
| Junction type | Exposed |
| Temperature Range | 0 to 1250 deg C |
| Application | Injection/Extrusion Molding Machine |
| Assembly | Thermocouple Probe |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Element type | PT100 |
| Sheath diameter | 4 mm |
| Probe length | 300 mm |
| Sensor Connection Wiring | 3 Wire |
| Probe material | SS316 |
| Connection type | Connector |
| RTD Element Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | -200 to 600 deg C |
| Accuracy | Class A |
| Application | Pharmaceutical |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sheath material | Ceramic |
| Temperature range | 0 to 1200 C |
| Max temperature | 1200 C |
| Probe length | 150 mm |
| Probe diameter | 6 mm |
| Insulation | Ceramic |
| Junction type | Grounded |
| Mounting | Magnetic surface |
| Brand | Radiant |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sheath material | SS310 |
| Probe length | 50 mm |
| Class | Class 1 |
| Accuracy | +/- 1.5 deg C or +/- 0.25% |
| Probe diameter | 5 mm |
| Insulation | FG/FG/SS |
| Junction type | Grounded |
| Temperature Range | 0 to 1300 deg C |
| Probe Material | Stainless Steel |
| Application | Industrial |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sensor Type | S Type |
| Element type | Thermocouple |
| Brand | RADIANT |
| Thermocouple type | S |
| Sensing Range | 0 to 600 °C |
| Temperature Range | -200 to 600 deg C |
| Sheath diameter | 8 mm |
| Output Type | RTD |
| Speed | High Frequancy |
| Protection Tube | Ceramic |
View Complete details