Narol Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFR1656G1ZA
Call 0804383974591% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Core type | 3 core |
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor material | Silver plated |
| Cable size | 24 AWG |
| Conductor Type | Silver-plated Copper |
| Sheath material | PTFE |
| Temperature rating | -65°C to 240°C |
| Length | Maximum 2000 Mtrs |
| Accuracy | Class A |
| Insulation Material | PTFE (Teflon) |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Conductor Size | 1.0 mm² |
| Size | 1 sq mm |
| Core Count | Single Core |
| Rated Voltage | 600V (E) |
| Voltage Rating | 600V (E) |
| Conductor Material | Nickel Plated Cu |
| Shielding | Braided & Taped |
| Usage/Application | Sensors, Panel boards, Telecommunication, Signalling, etc. |
| Material | NPC |
| Insulation | PTFE (Teflon) |
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Size | 1.5 sq mm |
| Temperature Rating | –40 to 200°C |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 0.2 mm |
| Voltage Rating | 600 V |
| Conductor Material | Copper |
| Wire Type | Single Core |
| Insulation Wall | Standard Wall |
| Fire Resistant | Yes |
| Flame Retardant | Yes |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Usage | Industrial |
| Packing Type | Reel Packing |
| Application | Industries |
| Brand | Radiant India |
View Complete details