Narol Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFR1656G1ZA
Call 0804383974591% Response Rate
Send Enquiry




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Conductor Size | 1.0 mm² |
| Number of Cores | Single Core |
| Insulation Material | FEP |
| Voltage Rating | 600V (E) |
| Wire Type | Multi Core Twisted Cables, Tri-axial Cable, Co-axial Cable, Twisted & Shielded Cables |
| Temperature Rating | 0 to 180°C |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Usage | Power Control Equipments, Furnaces, Aerospace, Defense, Electrical Appliances, Sports Cars, etc., Refrigeration Equipments##Power Control Equipments## Furnaces, Aerospace, Defense, Electrical Appliances, Sports Cars, etc.##Power Control Equipments |
| Number of Core | Single Core |
| Size | Available in different Size |
View Complete details









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Insulation Material | Fibreglass |
| Max Temp | 180°C |
| Conductor Size | 6 sqmm |
| Conductor Material | B/C+SS |
| Voltage Rating | 1.1 kV |
| Cable Type | Single Core |
| Number of Core | Single Core |
| Size | 2.5 sq mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Available Size | 0.25 Sq mm to 25.00 Sq mm |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Thickness(in mm) | 2mm |
| Brand | RADIANT |
| Size | 2mm to 45 mm |
| Max Withstanding Temperature | 250 |
| Packaging Type | Coil or Reel |
| Type | SS Braided Sleeve |
| Usage/Application | For Cable end protection |
| Flammability | Non Flammable |
| Inner Diameter | 1.5 mm |
| Length | 100 mtrs |
Available in:
View Complete details